Motokrossz: nem sikerült a csapat vb-nk

A magyar válogatottal nem volt kegyes Fortuna, de még így is 11 nemzetet megelőztünk az Olaszországban rendezett csapat-világbajnokságon

Euromotor3

Magyarország motokrossz-válogatottja is ott volt a 70. csapat-világbajnokságon, az olaszországi Maggiorában. A jubileumi megmérettetés számos szerencsés és balszerencsés fordulatot tartogatott minden résztvevőnek. A Hugyecz Erik (24), Szvoboda Bence (24), Szőke Márk (21) összeállítású magyar triónak inkább az utóbbiból jutott több osztályrészül. Franciaország győzött, a magyarok a 27. helyen végeztek a 38 résztvevő ország között.

MPS Turismo
Euromotor3
AIRFLITE
MPS Vespa-MV

Optimistán és elszántan utazott el a magyar motokrossz-válogatott a sportág legnagyobb megmérettetésére, az MX of Nationsre (Nemzetek Krossza), a csapat-világbajnokságra. Ezt a viadalt úgy képzeljék el a sportban járatlanok, mint a teniszben a Davis-kupát, vagy a vívók csapatversenyét. Az egyéni részeredmények összegzéséből alakul ki a nemzeti csapatok rangsora.

A magyar krosszválogatott számára a legjobb húszba kerülés volt a reális
cél a kiutazás előtt. Ehhez a célhoz egyenes ágon három selejtezőfutam
vezetett, de egy remény futam (C-döntő) és egy középdöntő (B-döntő) is a
nemzeti csapatok rendelkezésére állt, ha az egyenes ágon továbbjutó 19
nemzetből kiszorultak volna.

A magyar csapatra a szombati rajthelysorsoláson rámosolygott a szerencse, a selejtező futamokra való rajtfelálláshoz a harmadik helyezést húzták. A végső győzelemre esélyes országok harmincon túli rajtpozíciót kaptak. Sajnos itt ki is merült nemzeti csapatunk mázlifaktora, pedig Hugyecz Erik 18., és Szvoboda Bence 14. helyezése a szabadedzésen bizakodásra adott okot. Egy hasonló produkcióval egyenes ágon meg lehetett volna a továbbjutás.

Az MXGP kategóriának kiírt selejtező futam első körében megpecsételődött a magyar válogatott sorsa. Hugyecz Erik előkelő pozícióban motorozva, egy beláthatatlan kanyarban belerongyolt az előtte eleső német Max Naglba. Mindkét versenyző feladni kényszerült a futamot, Naglt mentőhelikopterrel kórházba szállították. Hugyecz kisebb zúzódásokkal megúszta a kalandot, de az egyenes továbbjutás távol került a csapattól.

Az MX2-esek versenyében Szvoboda Bence képviselte az országot. Az idei év magyar bajnoka nem motorozott száz százalékos formában térd- és derékproblémái miatt. Egy rossz rajtot követően kétszer is bukott, így a selejtező futamát a 26. pozícióban fejezte be. Ezzel az eredménnyel végleg elszálltak a magyarok reményei az egyenes ágon való továbbjutásra, de a csapat harmadik emberének a középdöntőbe kerülésért is keményen meg kellett harcolnia.

Az Open kategória selejtező futamában a csapat legfiatalabb tagján, Szőke Márkon volt a középdöntőbe kerülés terhe. A 21 éves soroksári versenyző mindent megtett, amit tudott, de a 28. helyezésével a magyar válogatott a reményfutamba szorult. Innen csak egy nemzet juthatott fel a középdöntőbe.

Kevin Strijbos

Kevés ideje volt a fiúknak a regenerálódásra, az utolsó selejtező futam leintését követően fél órával ellőtték a reményfutamot., ahol a nemzetek mindhárom versenyzője egyszerre volt fönt a pályán. Hugyecz Erik rajt-cél győzelmet aratott, Szvoboda Bence a harmadik pozícióban fejezte be ezt a mentet, Szőke Márk pedig az ötödik helyen zárt, így magabiztosan került Magyarország a vasárnapi középdöntőbe.

Számos, papíron a mieinknél jobb nemzet indult a középdöntőben. A legnagyobb szenzáció a 2012-es világbajnok alakulat, a németek B-fináléban való „lecsúszása” volt, de Portugália, Lengyelország, Szlovénia, Írország, és Finnország is az indulók között kapott helyet. Ebből a futamból szintén csak egy nemzet kvalifikálhatott a döntő futamokra.

Clement Desalle

A magyaroknak a B-döntő sem hozott szerencsét. Utolsó nemzetként
választhattunk rajtpozíciót, ez pedig nem jó előjel a motokrosszban.
Mindhárom motorosunk bukott a rajtnál, ezek után pedig már csak a minél
jobb helyezés elérése maradt a reálisan elérhető cél, a továbbjutásra
esélytelen volt a válogatott.

Portugália az utolsó körökig biztos továbbjutónak tűnt, de egy technikai hiba megfosztotta őket a sikertől. A német Dennis Ullrich hiába győzött, a csapat másik embere nem tudta továbbjutást érő pozícióba hozni a válogatottat. Az írek voltak a legkiegyensúlyozottabbak, ők minősítették magukat huszadikként a döntő futamokra.

A magyarok az utolsó méterekig küzdöttek, végül a két legjobb eredményünk alapján a nyolcadik helyen fejeztük be a középdöntőt, ami összesítésben a 27. helyezést jelentette a válogatottnak. Mögöttünk végeztek a többi között a szlovákok, a finnek, a lengyelek, a horvátok, az ukránok. A kelet-európai régióból csak a csehek és a szlovénak szerepeltek jobban nálunk.

Vb hangulat – Olaszországban a foci mellett a motorsport is kiemelt fontosságú…

Bár a csapat csalódott volt, mert nem jött ki belőlük az az eredmény, amire képesek, ezzel együtt azonban mindent megtettek, amit a körülmények lehetővé tettek számukra. Ha buktak, felálltak és küzdöttek tovább. Ezen a versenyen ez most erre volt elég. Talán a jövőben több szerencsével ott lehet majd a magyar csapat is az elitben, a legjobb húsz nemzet között.

A felsőház versengése is számtalan fordulatot hozott. Az utolsó körig az USA válogatottja vezetett, de Cooper Webb bukása miatt csak a harmadik lett a győzelmi rekordot tartó nemzet. Amerika elszállásával a hollandok örülhettek, de csak fél körig. A franciák embere, Romain Febvre az utolsó előtti kanyarban előzött, így egy ponttal a franciák nyerték a nemzetek versenyét. A galloknak ez volt a harmadik győzelmük zsinórban. A hollandok végeztek a második, az USA pedig a harmadik helyen, 100.000 őrjöngő néző szeme láttára.