Az elmúlt hónapokban a közösségi oldalakon terjedtek el ezek a videók. A szituáció mindegyiknél más, mégis egy valami közös bennük. Odafigyelnek a másikra! Talán ez a legfontosabb, hiszen a közlekedés egy olyan társasjáték, ahol mindenki nyerni akar: haza szeretne érni épségben. Az utakon sokszor kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor mások közreműködésére, vagy éppen segítségére szorulunk…
Ebben a videóban egy népszerű vlogger motorozik a londoni csúcsforgalomban. Mint láthatjuk, még motorral sem egyszerű előre jutni a városi zsúfoltságban. A méretes buszok igen nagy teret takarnak ki, még szerencse, hogy a bus drájver’ gyorsan kapcsolt, és jelzett a motorosnak a veszélyhelyzet miatt. Az útra lépő gyalogos sem számított a motoros érkezésére, így fontos szerepe volt a buszsofőrnek, aki mindkettőjüket látta, és meg tudta előzni a bajt. Egy pillanat az egész, és semmibe nem került. Ökölpacsi, és mindenki megy a dolgára. 🙂
Itt van még kettő, egymáshoz hasonló videó. A motoros egyenesen halad, az autó nemes egyszerűséggel kikanyarodik elé. Azt, hogy ki hibázott, mekkora sebességgel ment a motoros, időben észlelte-e az autós a motorost, ez mind olyan kérdés, amit úgy érzek nem az én tisztem eldönteni. Ha megtörtént volna a baj, akkor a helyszínelés, majd később a bíróság megmondta volna.
A lényeg az, hogy nem történt senkinek semmi baja.
Sokszor nem az a lényeg, hogy kinek van igaza, hanem, hogy hogyan jut mind a két fél előrébb. De ehhez tisztelni kell a másikat.____➡ https://www.jovasar.com ⬅
Sűrű bocsánatkérés mellett mindketten elismerik, hogy hibáztak, és örülnek, hogy nem sérült meg senki. Majd elhangzik, hogy „Legyen szép napja!” és „Vezessen óvatosan! Én is azt fogom tenni!”
Szintén a végén egy mosoly, és egy felfelé mutató hüvelykujj jelzi, hogy minden rendben, és senki nem haragszik senkire.
Ezt a mentalitást kellene megtanulnunk! Ha már a problémát/tragédiát sikerült elkerülnünk, ne felelőst vagy hibást keressünk, hanem megoldást.
Naivan azt szeretném hinni, hogy azért mert nincsen videón rögzítve, attól még nálunk is történhetnek hasonlóan pozitív emberi gesztusok a közlekedésben. Mert nem az viszi előbbre a dolgot, ha leordítod a másik fejét, vagy lerúgod az autó tükrét. Persze ezekhez a helyzetekhez egy empatikus autós is kell, aki belátja, ha adott esetben hibázott.