Tesztek
Honda NC750X DCT teszt: Ronda és finom?
Duplakuplungos kéthengeres kalandor a reflektorfényben – videós teszt!
Published
9 év agoon
By
Teszt Motor
Szöveg: RSVRocky (Varga Róbert) Képek: SzAP (Szudor Anikó)

Szokatlan külső
Nagyszerű megoldás, hogy az üzemanyagtartály az ülés alá került, így a tank megszokott helyén egy tároló rekesz kapott helyet. Ide akár egy zárt bukósisak is befér, de az sem okoz gondot, ha hazafelé meg kell állnod a boltban, mert otthon elfogyott a tej (vagy sör, ez lehet változó :) ).

Az erőforrás
Amit viszont még tudnunk kell az erőforrásról, az a kiváló fogyasztás és a jó rezgések. A fogyasztás hosszabb túrákon akár 3 liter alá is csökkenhet, de vegyes használatban még a tesztek során is 3-4 liter közt állhat meg. A rezonanciákról annyit, hogy a Honda állítólag külön választotta a jó és a rossz vibrációkat, melyek közül a jobbakat megtartotta, a rosszakat pedig megszüntette. A vibráció elnyelését két kiegyenlítő tengely segítségével oldották meg. Habár nem tudjuk milyen negatív vibrációk voltak eredetileg, a végeredmény kellemes lett, nem érzünk semmilyen felesleges rezgést a motor felől.
A DCT nevezetű duplakuplungos váltó először 2009-ben jelent meg a VFR1200 típusban, azóta pedig a gyártó továbbfejlesztette, és már fokozatosan elérhetővé válik az ehhez hasonló olcsóbb modellekhez is. A váltó működése egyszerű, lényegében 2 kuplung található, melyek közül az egyik a páratlan, másik pedig a páros sebességfokozatokért felelős. Így minden egyes váltásnál dolgozik mindkét kuplung, a váltás pedig gyors és könnyed. A konstrukció elméletileg tartós, de pár év múlva többet fogunk tudni erről.
A váltó 3 üzemmódban működik, melyeket egyszerűen és gyorsan váltogathatunk egy kormánykapcsoló segítségével:
D – az alap, automatikus sebességváltás, alacsony fogyasztás
S – Sport üzemmód, automatikus sebességváltás, magasabb fordulatszámok
M – Manuális üzemmód, azonban rögtön felmerül a kérdés: hogyan váltsunk? A motoron ugyanis nem található sem kuplungkar, sem pedig váltókar. Persze ez nem annyira egyedi megoldás, más gyártónak is vannak a kormányon váltógombjai, viszont aki először ül fel ilyen gépre (mint ahogyan én is), annak biztosan szokatlan lesz. Az új Honda kormányok bal felén meglepő módon a duda kapcsolója kapja a főszerepet, alatta helyezkedik el az irányjelző, legalul pedig egy – feliratú kapcsolót találunk. Ugyanígy a bal kezünknél, a mutatóujjnál megtaláljuk a párját, ahol a + kapcsolóval tudunk felváltani. Mivel csupán járó motornál tudjuk sebességbe kapcsolni, a parkolást megkönnyítve, egy kézifékkart is elhelyeztek a kormányon. Feleslegesnek tűnhet, de jól működik, és túráink során biztosan kihasználjuk majd.

Fékek és felfüggesztés
A felfüggesztésről viszont nehéz jókat írni a próbaút előtt. Hagyományos első felfüggesztés, hátul pedig zártszelvényes lengővilla. A gyártók próbálják már elhagyni ezen megoldásokat, bár legtöbb esetben inkább csak a dizájn végett. Habár az NC-X próbál formabontónak és modernnek látszani, a felfüggesztés terén erre nem törekedtek.

Menetpróba
Az ülések habár a dizájn végett vékonynak és keménynek tűnnek, a valóságban meglepően kényelmesek. Az üléspozíció nagyon hamar megszokható, bár a motor eleje rövidnek érződik, csakúgy, mint a szélvédő plexi. Hosszú távú magasabb sebességnél zavaró lehet a menetszél, ekkor érdemes átnézni a rendelhető tartozékokat, ahol például komolynak tűnő enduro doboz szettet is rendelhetünk az NC-hez.
A váltó túl korán felkapcsol, így elmarad az a teljesítmény, amit a magasabb fordulatszámtól várna az ember, sőt motorféket sem tapasztaltam. Ezután átkapcsoltam manuális módba! A gombok könnyen kézre esnek, viszont megszokást igényel, hogy pontosan melyik ujjunkkal váltunk fel és le. A motor így már sokkal erősebbnek tűnt, viszont a sebességfokozatok így is rövidek voltak. Megjött a motorfék, azonban a teljesítményt az erőforrás annyira egyenletesen adja le, hogy még csak hangból sem veszed észre, amikor véget ér a fokozat. A fokozatok így idő előtt véget érhetnek, és ekkor váratlanul érhet az elektronika tiltása. A leszabályozó bele is szólt a menetbe, és ekkor inkább átkapcsoltam Sport üzemmódba…

Már az első kanyar után tudtam, ez a mód kellett nekem! Az előzőekhez képest megfelelő teljesítményt kapunk, tökéletes gázreakciókkal, finom és pontos váltásokkal. Valahogy az előző üzemmódokban bizonytalanabbul érkeztem a kanyarbejáratokhoz, azonban Sport módban az NC valósággal megette a kanyart! Nem kell átgondolnunk, hogyan kuplungoljunk, hányas fokozatban menjünk, csupán gáz, fék és több figyelem jut az ívekre és a bedöntésre.
Természetesen ez a típus nem lesz a szerpentinek királya, mert nem is ez a célja. Az ereje mondhatjuk, hogy éppen elég egy kis adrenalin löketre, míg ugyanez a helyzet a fékekkel és a felfüggesztéssel is. Egyik sem működik rosszul a motoron, de nehéz dicsérni is őket. Teszik a dolgukat, nem kívánnak többek lenni, mint amit az átlag motoros képességei megkövetelnek – mert ugyebár pályanapra ezzel nem fogunk kimenni. A felfüggesztés elnyeli az úthibákat, kiválóan kezeli a motor és utasa súlyát, míg a fékek biztosítják a megállást.
Fura egy 750 köbcentiméteres motorról ilyet írni, de ezt a motort nagyon egyszerű irányítani, talán egyszerűbbet még nem is vezettem. Az elsőre bonyolultnak tűnő váltó használata pedig percek alatt elsajátítható, sőt a manőverezés és a fordulókör is kiváló.

TM Ítélet: Az NC750X típust sokan könnyen leírhatják, de nem kell a külső és a papírforma alapján elhamarkodottan ítélkezni. Csúnya és gyenge lenne? A forma nem mindennapi, azonban a részletek kidolgozottak, és mint tudjuk, a szépség relatív. Teljesítménye nem fog gyorsulási királlyá tenni, azonban ha előznöd kell, akkor sem leszel bajban, sőt szerintem a munkahelyedről is a hosszabb úton fogsz hazatérni. Az NC szerethető, és akinek egy megbízható, könnyen fenntartható motor kell (mondjuk a városba, vagy csupán a hétköznapokra), az mindenképp próbálja ki.
Habár az elején elképzelhetetlennek tűnt, hogy valaki túrázni induljon ezzel a vassal, kiváló fogyasztása és a hozzá rendelhető extrák képessé teszik a kalandra. Nem fogunk terepre hajtani vele az egyértelmű, viszont ha el kell hagynod az aszfaltot egy rövidítésért, vagy hogy lejuss a tóhoz, azzal megbirkózik. Nem voltak elvárásaim az NC-vel szemben, talán ezért is csalódtam benne kellemesen. Viszont arról, hogy e típust ennyire értékelem, túlnyomórészt a DCT váltó tehet. A Honda kínálatában szerepel a típus hagyományos manuális váltóval is (kuplung- és váltókarral), azonban ennek – ezek után – nem sok értelmét látom.

Ha a modellt megfosztjuk a duplakuplungos váltótól, akkor csak egy középszerű motor marad, melynek legtöbb pontja legfeljebb átlagos. Higgyétek el, ha elszántátok magatokat a modell mellett, érdemes rászánni a különbözetet és a DCT váltósat választani! Tökéletes motor lehet a városban, vagy mondjuk újrakezdők számára, esetleg akik sokáig robogóztak, de már kacsingatnak a nagymotorok felé. Mindenesetre az NC750X számomra rámutatott, hogy nem szabad elítélni egy motort sem a próbaút előtt!
Előnyök / hátrányok – Honda NC750X DCT 2014
|

BenZso anno az athéni sajtótesztről már megírta, mivel/miben jobbak a 750-es NC-k a korábbi 700-asoknál, és nagyon kellemesnek találta mind a két gépet (nem, valószínűleg nem csak az álomkörnyezet miatt). Robival ránk maradt a feladat, hogy kiderítsük, mennyit ront(?) a helyzeten a magyar valóság, hogyan muzsikálnak az óvatosan megigazított vasak a Te városodban vagy az én kedvenc ösvényemen. Nekem jutott az Integra (és valamivel korábban az NC750S is, DCT nélkül), amivel csak annyi a bajom, hogy az Integráról előbb jut eszembe a Honda sportautója, mint a motorja – illetve robogója (ami azért elég ritka nálam, már hogy egy négykerekű ugrik be előbb – és jelentheti azt, hogy nem nekem való…).
Tényleg nem kifejezetten nekem való, de attól még igaza volt BenZsónak: nagyon kellemes. Az az igazi stresszmentes kirándulómotor, igaz, izgalmakban sem bővelkedett az együtt töltött hetünk a vénasszonyok nyarában. Átgondolt az egész bringa (tudod, “okos motor”, emlékszel?), minden nagyon finoman, merem azt mondani, “hondásan” működik – itt kell megdicsérni a kicsit “megfésült” duplakuplungos váltót, ami jobban passzol ehhez az (Új) Koncepcióhoz, mint az ízléstelen zakó a Korda Gyurihoz. Tesómnak is kölcsönadtam egy körre, aki úgy szállt le róla, hogy “mintha kecsesebb lenne”, mint az előző NC700D – jól érezte, hogy tágasabb, hiszen az ergonómiát is továbbgondolták, akárcsak a 750-es blokkot. Egyébként nem tudom, jó ötlet volt-e az A2-eseket kihagyni a buliból (55LE), főleg hogy az Integrának nincs (CB)500-as megfelelője (mint az X-nek). /KT#14

You may like
-
Bemutatták a Honda első európai, fiataloknak szánt elektromos motorkerékpárját
-
A vadonatúj HONDA XL750 Transalp és az EM1 elektromos robogó
-
Fantic Caballero Rally 500 teszt
-
A Honda CB650R és CBR650R új fényezést kap jövőre
-
Honda ADV350 – Forza 350 összehasonlító teszt
-
Honda CB500X teszt – Kaland a (A2) négyzeten
Kövess bennünket az Instagramon is!