Olvasónk védőfelszerelés vásárlása előtt áll, és dilemmában van: kemény vagy puha protektort válasszon? Egy cikkel szeretnénk segíteni mindenkinek, hogy valójában mi is a különbség a két kialakítás között
Hosszas nézelődés és interneten keresgélés után sem tudom eldönteni, hogy kemény vagy lágy, puha protektoringet válasszak. A kiszemelt protektorok Zandona corax jacket, Forcefield extreme harness, esetleg más hasonló termék. Vagy csak gerincprotektor és külön könyökvédő! Persze az ár is fontos, de a biztonságom fontosabb. Kezdő motorosként nincs rálátásom, hogy melyik lenne jobb választás, teszteket meg alig találok. Motorozás szempontjából a túra motorok felé hajlok, így a kényelem is fontos számomra.
Teljesítmény tekintetében gyakorlatilag nincs különbség a kemény és a puha protektorok között, mindössze arról van szó, hogy kialakításuk miatt más-más módon látják el a védelmi funkciójukat. A kemény protektorok (mint például a Zandona általad említett modellje) esetében ugye két rétegből áll a termék, ezek külön nem sokat érnének, együtt viszont tökéletesen hatékony védelmet nyújtanak. Először ugyanis szétoszlatja a külső teknőspáncélon az ütési energiát, amit aztán – tovább haladva a belső felé – az alatta található ütéselnyelő réteg tompít le.
A puha protektorok (ilyen a Forcefield Extreme Harness) is több rétegből állnak, de nem különállóan, hanem homogén szerkezetben. A felszínt egy olyan réteg alkotja, mely apró „méhsejtekből” épül fel. Ez erőbehatás esetén az adott ponton (bárhol is legyen az) bizonyos mennyiségű ütést elnyel, a többit pedig továbbítja az anyag többi része felé, eloszlatva azt a teljes felületen. Ezek előnye, hogy egy esetleges esés után visszanyerik eredeti alakjukat és megtartják maximális védelmi képességüket.
Ami a konkrét darabokat illeti, a Zandona egy kicsit robosztusabb darab (ránézésre, nem súlyra), komoly védelmet nyúlt a teljes felsőtesten, és elöl van neki zipzárja, így könnyű levenni. A Forcefield pedig bár kibújós, az említett rugalmassága miatt lehet jó választás.
A szerkesztőségben van nekünk mindkét verzióból, KT egy Forcefield, Dominó kolléganőnk pedig egy Zandona Spine hátat visel. Ez előbbi rugalmas, jól illeszkedik a gerinc formájához, de a szellőzése nem a legtökéletesebb, és egy kicsit nehéznek is találja. A Zandona ugyancsak jól illeszkedik a hát formájához, de sokkal könnyebb, karcsúbb, talán jobban befér a kabát alá. Ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy ez utóbbi a jobb (mert nem, mindkét darab ugyanolyan minőségi szinten áll), csak azért írtuk, hogy ezeket a szempontokat is mérlegeld.
Balra a kemény, jobbra a puha fajta
Tehát gyakorlatilag azon múlik a választásod, hogy melyik a szimpatikusabb. Egy próbát természetesen mindenképp javaslunk, legyél benne pár percig, mocorogj, ülj le, állj fel, és amelyiket kényelmesebbnek találod.
A külön gerincvédő-könyökvédő is jó megoldás, de az ugye a mellkasodat, válladat nem védi, ehhez mindenképp szükséges egy protektoros motoros kabát. Neked kell végiggondolni, hol, milyen körülmények között szeretnéd majd leggyakrabban használni. A protektoringet egy kicsit macerásabb talán felvenni, de cserébe – ha például terepezel – fölékapsz például egy mezt, és már mehetsz is, a sima gerincprotektort meg ugye mindenképp „ki kell egészíteni”.
A protektoringek egyébként főleg off-road használatra lettek kifejlesztve, tehát ha utcán szeretnéd használni, mindenképp ajánlott rá egy olyan kabátot felvenni, amely a csúszásnak ellenáll – ha lehet bőrből. Ez a kombináció a legbiztonságosabb, mivel a protektoring védelmi eszközei mindig a megfelelő helyen vannak, mert a háló ott tartja őket, így nem tudnak elmozdulni… Ha csak azért szeretnél ilyet, mert meleged van, nyáron, akkor inkább ajánlunk egy hálós kabátot, amely azokon a helyeken meg van erősítve, ahol a legtöbb csúszás előfordulhat. Az általad említett márkákon túl a Dainese-vel is nagyon jók a tapasztalataink: nagyon kényelmesek és biztonságosak is, de a kabát azért kell rájuk…
Fontos megemlítenünk, hogy a felsőtest védelme mellett mindenképp figyelj oda a többi testrészed protektorálására is. A térd különösen érzékeny – és soha nem gyógyuló – testrész, így térdvédőt sose felejts el használni! És persze – reméljük, ezt mondanunk sem kell – mindig teljes testet takaró felszerelés (kabát, nadrág, csizma, kesztyű) legyen rajtad.