Connect with us
just1 mx
Suzuki

Blog

7 tipp hogyan oldd az alkar feszültségét

Az alkar bedurranása a leggyakoribb probléma, amely szinte minden versenyzőt érint. Számos különböző technikát és trükköt próbáltak már ellene bevetni, de a kiváltó okot egyik sem tudta megszüntetni.

Published

on

ICONSHOP 300
jgpr
RST AIRBAG

Ha motoroztál már feszített tempóban, esetleg versenyeztél is, akkor tudod mi az az alkar-bedurranás. Ugye-ugye? Emlékszel rá, amikor azt az égető fájdalmat érezted az alkarodban és még 6 kör volt hátra, ahol minden féktávon a legpontosabban és a legrövidebbet kellett volna fékezni? Nekem bevésődött ez az emlék nagyon sok futamról. Kár, hogy akkor nem olvastam ilyen cikket és a nagy részére magamtól kellett rájönnöm, hogy hogyan óvjam az alkarom, hogy a verseny végére is maradjon benne erő.
(Benkő Zsolt)

2015-ben a MotoGP versenyzője, Dani Pedrosa a Katari Nagydíj után elárulta, hogy már egy éve alkarproblémával küzd, és úgy érzi, jelenlegi állapotában nem tud tovább versenyezni.

„Ezen a versenyen is problémák voltak az alkarommal (hatalmasra dagadt a terheléstől). Pontosan egy éve újult ki a problémám, rengeteg gondom volt, azóta egyetlen versenyen sem tudtam úgy teljesíteni, ahogy egyébként képes lettem volna rá. Az azóta eltelt időben mindent megtettem, hogy megoldjam a helyzetet. Nem volt könnyű, mert nem kaptam biztató válaszokat. Túlestem egy műtéten, ami azonban nem volt sikeres. Remélem, hogy hamarosan lesznek fejlemények. Újra végigjárom a lehetséges helyeket és embereket.”

Már kétszer műtötték Pedrosa jobb alkarját

Ez a betegség nem ritka a motorversenyzők körében. A nagy terheléstől az alkar izomtömegében erős nyomás keletkezik, ami befolyásolja a vérkeringést, magyarul erőtlenné válik a kar. Nem beszélve az ezt kísérő fájdalomról.

 

Próbáljátok ki ezt a 7 tippet, ami segít csökkenteni, vagy akár meg is szüntetni az alkarotokban a feszültséget.

1. Motorozz még többet:

Mindenki ezt mondja, de tényleg igaz! Nem csak azért, hogy a tested jó kondiban legyen, hanem mert minél többet motorozol, annál inkább megtalálod a számodra kényelmes pozíciót, és így sokkal magabiztosabb is leszel, és jobban bízol a képességeidben. Ez lehetővé teszi, hogy ne legyél feszült, így nem fogod a kormányt annyira erősen szorítani.

2. A motor markolatának fogása:

Sokat kell gyakorolni mert ez is olyan akár a művészet, ha nem megfelelően csinálod, még jobban bedurran az alkarodban lévő izom.

3. Meg kell erősítened a teljes hátsó részed:

Ez alapvetően a test teljes hátsó felét jelenti, különösen a rombusz izmokat (kis és nagy), a farizmod, és a széles hátizmod, ami teljesen lefedi a törzsed hátoldalának alsó részét, felterjed a hátadra és az oldaladra, majd rögzül a felkar elülső részén, összekapcsolván ezzel a kart a hát alsó részével és a medencével. Azáltal, hogy ezeket a területeket erősíted, hatékonyabbá teheted a nagyobb izmokat, hogy segítsen a mozgásban a motorkerékpáron, ahelyett, hogy végig csak a karjaidat fogd munkára. Ez lehetővé teszi, hogy a karjaid lazábbak legyenek motorozás közben, és csökkentheted a bedurranás esélyét és hatásait.

Sok sportoló használja mostanában az elasztikus TAPE ragasztószalagot. Hogy miért?

Az elasztikus “tape” ragasztószalag az ideg-, izom- és csontképletek problémáját próbálja megelőzni, illetve a már kialakult zavarokat helyreállítani.

A kezelés során a bőrre felhelyezett öntapadó ragasztócsíkok komplex hatást fejtenek ki mind a bőrre, mind a bőr alatti kötőszövetre, izmokra, idegi struktúrákra, esetleg csontokra. Felhelyezéstől függően támaszthat (pl. enyhe instabilitás esetén), növelheti a folyadékáramlást (ödéma csökkentés), támogathatja az izomműködést, illetve csökkentheti a túl feszes izmok tónusát, valamint csillapíthatja a fájdalmat (egyrészt a tónusoldás, másrészt a bőrben lévő nyomásérzékelő receptorok ingerlése révén).

A ragasztószalag semmiféle hatóanyagot nem tartalmaz, terápiás hatását kizárólag nyújthatósága (elaszticitása) révén fejti ki. Ennek megfelelően kulcsfontosságú a felhelyezéskor a tape nyújtottságának mértéke, illetve az érintett testrész helyzete (izmok feszítettsége, ízületi helyzet).

Az elasztikus szalag kedvező tulajdonságai lehetővé teszik, hogy hosszan, akár egy hétig is viselje a beteg, mivel bőrbarát, lég- és vízáteresztő, és a speciális ragasztóanyagnak köszönhetően lehet vele zuhanyozni, úszni, szaunázni is.

Az alkalmazási lehetőségek köre igen széles: többek között túlfeszült, görcsös izmoktendinitis (íngyulladás), alagútszindrómákkorlátozott ízületi mozgások,derékfájdalom (porckorong eredetű is!), akut sérülések (nyak, térd, boka) esetén használható.

 

 

4. Erősítsd a lábaid:

Az erősebb lábizmok lehetővé teszik, hogy keményebben megtartsd a motort, így a karjaid ismét lazábbak tudnak lenni. Ezt a legkönnyebben a guggolás, a lábak felhúzása, vagy súlyok kitolásával tudod elérni. Legfontosabb a technika. Ha pályán motorozol, kanyarban a térdeddel kapaszkodj a motor tankjába!

5. Ne igyál koffeint:

A kávé és a különböző energiaitalok jó ötletnek tűnhetnek a verseny napján, hiszen felpörgetnek. Hiába igaz, a koffein sajnos nagyban hozzájárul, hogy az alkar feszülése rosszabb legyen. Dehidratál azaz kiszárít. Ezt a két dolgot biztosan nem akarod a versenypályán! Úgyhogy hanyagold a koffeint ezeken a napokon.

6. Növeld a szív- és érrendszeri kapacitásod:

Az alkar dagadása akkor keletkezik, amikor az izmokba több vér érkezik, mint amennyit normális esetben fel tud dolgozni a szervezet. Ez okozza, hogy a több vért az izmok felszívják, és ettől megduzzadnak. A szív- és érrendszeri kapacitás növelésével sokkal hatékonyabban mozog a testben a vér, így csökken a duzzadás az alkarban motorozás közben.
Ez a pont sokkal fontosabb a lista többi pontjánál, de ez csak abban segít, hogy a duzzadás kevésbé legyen bénító, meg nem szabadít meg tőle.
Az erősebb vérkeringés érdekében a legtöbb versenyző meglehetősen magas kardio edzést végez.

7. Javítsd az állóképességedet a versenyekre:

Hasznos kiegészítő minden sportolóknak a béta-alain, ráadásul kedvező hatással van az izomfáradásra.
A Béta-alanin az egyik legsokoldalúbb táplálék-kiegészítő: nem csak a testépítők, erőemelők, és állóképességi sportolók körében népszerű, hanem egyszerűen azon átlagsportolók számára is kiváló, akik növelni szeretnék a teljesítményüket és egy erősebb, izmosabb formára vágynak.

A Béta-alanin

Előfordulása:

A Béta-alanin egy olyan nem esszenciális aminosav, mely a szervezetben két enzim segítségével képződik, és egy másik aminosavval (az L-hisztidinnel) karöltve alkotja a karnozin nevezetű dipeptidet.

Hatása: 

A Béta-alanin fontos szerepet tölt be a karnozin szintézisében. A karnozin kulcsfontosságú az izomzat pH értékének optimális szinten tartásában.
A magas intenzitású edzések hatására az energiatermelő folyamatok a szervezetünkben nagy mennyiségű hidrogén ion felszaporodását okozzák – melyek csökkentik az izomzat pH értékét. Vagyis egy “savas állapot” alakul ki, melynek következtében csökken az izom összehúzódásának erőssége, teljesítményünk hanyatlani kezd, és a sokak által jól ismert izomfáradás, izombukás jelensége következik be.

A karnozin viszont egyfajta pufferelő anyagként működik: vagyis semlegesíti a hidrogén ionokat és megvédi az izomzatot a savasodástól. Ezzel a folyamattal drámai mértékben kitolódhat a fáradtságküszöb, növelhető az izmok teljesítőképessége és az izombukás is késleltethető lesz. A kutatások szerint a karnozin képes az anaerob küszöböt is kitolni, így javítja az állóképességet, és a hosszabb, magasabb intenzitású munkavégzést.

A kutatási eredmények szerint a Béta-alanin kiegészítőként történő bevitele hatékonyan növeli az izmokban a karnozin szintet – így elősegítve az említett nagyobb edzés teljesítmény elérését. A Béta-alanin ezen kívül fokozza a nitrogén-oxid szintézist, ezzel javítva a szövetek vérellátását – így az izomzat több tápanyaghoz juthat hozzá, valamint erőteljesebb izombedurranást is lehetővé tesz a számunkra

Kevésbé köztudott, de a Béta-alanin még antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik: megvédi a szervezetet a szabadgyököktől, és támogatja az immunrendszer hatékonyabb működését. Egyes kutatások szerint a Béta-alanin csökkenti az öregedéssel összefüggő folyamatot is, mely felelős a bőr rugalmasságának elvesztéséért és a ráncok kialakulásáért.

 

Remélem a tippeket hasznosnak találjátok. Tudom, hogy nehéz érdemleges infókat találni a témában, különösen azért, mert ez egy nagy probléma a motorversenyzésben. Ha kérdésed, vagy bármilyen tapasztalatod, információd van, bátran tedd fel itt a cikk alatt a hozzászólásokban, írd le, hogy mindenki hasznára váljon.

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Sportster

Facebook

INSTAGRAM

MPS AIRFORM
caballero

Trending